Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazıları

Dünya’nın Başına Bela Olan COVID-19

Mevlüt Demirtaş

Yayınlayan

on

Uzun zamandır korana virüsü ile alakalı yurt içinde ve yurt dışındaki tüm haberleri ve gelişmeleri seyrediyor ve takip ediyorum.

 

Virüsün yayıldığı ilk günden bu yana devletimiz bakanlık nezdinde olsun, diğer stk latla birlikte olsun süreci başarılı bir şekilde, bir tek vatan evladını zorda bırakmadan sürdürmüş olduğunu görüyorum.

Batı ülkelerinde tecrit ilaç ve sağlık hizmetleri sunarken insana değil  paralı bir şekilde hizmet sunarken, bu durum ülkemizde tamamen ücretsiz olarak en güzel hastanelerde ve üniversitelerin yurtlarında ev rahatlığında her türlü imkanları sunmaktadır.

 

Bundan sonra neler yapılmalı devletin görevleri, vatandaşın görevleri, toplumsal feragat ile alakalı bir yazımı siz dostlarımla paylaşacağım.

 

Unutmayalım bu virüs siyaset üstü, toplumsal birlikte, beraber hareket halinde, aşılabilecek büyük bir olaydır.

Sulandırmadan hafife almadan resmi makamların tüm uyarılarını dikkate alarak ve birbirimiz için dua ederek, bilim adamlarımızın bir an önce aşısını bulmasını umarak sabrederek, marketleri yağmalamadan, aç gözlülük yapıp başkalarının hakkına girmeden, bu süreci atlatmak ümidiyle hepinize saygılar sunuyorum.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

NO TO NATO!

Kürşat Mustafa

Yayınlayan

on

Merhaba çok değerli okuyucu arkadaşlarım. Evet bir zamandır sizlerin beğenisine yeni yazılarımı sunamıyordum. Bilirsiniz işte hayat telaşesi ama bunca meşguliyetimin arasında sizlere yazacak kadar kafamı karıştıran garip bir haber okudum. Ne yazıktır ki bu haber doğru, esasında yazık demeyelim de gülsem mi ağlasam mı bilemedim doğrusu?

Geçtiğimiz hafta itibari ile gündeme alıştıra, alıştıra servis edilen bir anlaşma bu haber. İngiltere Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasıymış. Enteresan olan şey bu değil tabi enteresan olan şey Akdeniz’de donanmamıza namlusunu çeviren NATO gemilerinin haberlerinin bir aydır falan gündemden çekilmesi. Başında İngiltere ve ABD’nin olduğu NATO kendi üyesi olan bir ülkeye tabiri caiz ise sahada nota veriyor. Sebebi ise bize ait olan alanlarda kaynak aramamız. Bakın şimdi burası çok acayip bu kaynak arayan ve üyesi olduğu NATO donanmaları ile karşı karşıya gelen ülke bu gün NATO’nun en belirgin üye ülkesiyle serbest ticaret anlaşması yapıyıor.

Sizce de bir gariplik yok mu? Ne talan söyleyeyim benim ilk aklıma gelen şey herhalde “NATO ile olan sorunlarda bir çözüm yolu aranıyor“ du ama gel gelelim NATO aynı NATO hani yok mu ya şu bizim ordumuzun da katıldığı tatbikatta sayın Cumhurbaşkanımızın adını terörist hedef listesine yazan NATO hatta Atatürk’ün resmini baskın yapılan hedef binalardan birine asan NATO ha işte bu NATO o NATO

Tık bile yok mu?

Hani NATO’yu medyada yerden yere vurmayacak mısınız?

Eyyy NATO denmeyecek mi?

Sen kimsin falan?

Yok mu ya şu her fırsatta mahkeme, mahkeme dolaşanlar başka ülkelere şikayet edenler falan onlar da mı açmayacaklar ağızlarını?

Anladım ben olayı sizde anlayın değerlendirin ve düşünün. Bizler alelade bir ulus veya millet değiliz.

Okumaya devam et

Köşe Yazıları

GÖNÜL MİMARİSİNDEN KAPİTALİST MİMARİYE EVRİMİ

Ahmet Köylü

Yayınlayan

on

Gönül mimarisinden Kapitalist mimariye evrimi, Konuya Girmeden Önce, Her Ziyarete uğradığım Kadim eserlerimizde ayrı bir duygu yaşarım.Özellikle Büyük Hüsnühat Yazılarına baktığım zaman, Aslında her şehrin çehresini değiştiren ecdadın, İmar ettirdiği nice külliyeler, Selahattin Camiler Adeta Saray görünümlü Su çeşmeleri vb. aslında gönülleri ve kalpleri Ferahlatan eserler var. Günümüzde Adeta ruhsal sıkıntıya sokan, Adeta Arı Kovanı misali, Yüksek binalar bizlerden Çok şey götürdü. Ve Götürmeye Devam edecek. Ne Götürdü Diye Sorarsanız ? Evvela Merhamet Sevgi Güven ve Daha nice olması gereken, Hasletleri bizden aldı mahalle hayatında kimin ihtiyaç Sahibi kimin Bakıma muhtaç olduğunu, mahalleden birisi vefat ettiği zaman, adeta aile bireylerinden birisi vefat etmiş gibi üzülen, Düğünü olanların Sevincini yaşayan, Kan bağıyla alakaları olmasada muhabbet bağı ile bağlanmış komşular vardı. Şimdi ise beton Yığınlarının arasında olmayan muhabbet, Rezidans, Veya gökdelen denilen yapıtların içlerinde Nefsi Emvare Girdabı hezeyanına kapılmış, Kibir abidesi kişilerin yapmacık menfaat ilişkileri gördükçe. içimden birses diyor ki!
– Eleştirdikleri Kadim Kültürümüzün ne kadar Muazzez ve elzem Olduğunu Tefekkür etmiş oluyorum..

Okumaya devam et

Köşe Yazıları

Altı Bağlar Gazeli! – Yücel Kemendi

Yücel Kemendi

Yayınlayan

on

Altı Bağlar Gazeli!

Ara tatil resmen başladı.

Bu dönemde ara tatil gereklimeydi?

Bir karar alındı yapacak bir şey yok..

Bakanımız daha iyi bilir.

Öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize, ülkemize hayırlı olsun.

Ben “Ara tatil şart mıydı?” diyenlerdenim.

Ara tatil uygulaması Uzun ömürlü olur mu?,

Ben uzun ömürlü olacağını düşünmeyenlerdenim..

Çünkü şimdiye kadar iddialı sözler ve projelerin altı hep BAĞLAR GAZELİ çıktı.

Bağlar Gazeli ne demek hocam?.

Bende bilmiyorum rahmetli babam bu tür konularda sık sık söylerdi.

Mesela FATİH Projesi, ne oldu? Bağlar Gazel,

6 yaş uygulaması, ne oldu? Bağlar Gazeli,

El yazısı. Ne odu? Bağlar Gazeli.

2023 Eğitim Vizyonu ne oldu? 2023 e az kaldı oda Bağlar Gazeli,

2023 Eğitim Vizyonu’nun en önemli maddelerinden biri de Öğretmenlik Meslek Kanunu ne oldu? Oda Bağlar Gazeli.

Öğretmenliğin itibarı, Öğretmen olan bir Bakan döneminde değil de ne zaman korunacak?.

Sakın onunda alt bağlar gazeli olmasın.

Sayın meslektaşım, Sevgili Ziya Hocam, Allah aşkına sizde öğretmenlerin duygularıyla oynamayın.

Bu yasa için verilen sözleri tutun öğretmenin ve ülkenin geleceğinde tarihe geçin.

Yapacağınız işi gözünüzde fazla büyütmeyin ne olur. Sizin için bunu gerçekleştirmek çok kolay.

Çünkü Her mesleğin yasası var, öğretmenliğin neden yok?

FETO’dan 100 bin civarında öğretmen açığı alındı..

Neden bu kadrolara atama yapılmıyor bunların yeri nasıl dolduruluyor.

Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik le demeyin sakın.

Çünkü Sözleşmeli, ücretli kadrolu öğretmenlik gibi farklıklar, öğretmenlerimizi de eğitim sistemimizi de erozyona uğratır.

2021 atamasının 40 binden 60 bine çıkması yönünde çok büyük istek var. Umarız gerçekleşir, ama çok daha önemli olan kadro dağılımının adil olması.

Ziya Hocam, “öğretmen giderimizden yatırım yapamıyoruz” desenizde, öğretmeleri sevdiğinizi biliyorum.

Peki, sadece sevmek yeterlimi?

Lütfen kendi mesleğiniz için, ve ülkemizin geleceği için, çok daha fazla gayret göstermeniz gerekmez mi?.

Daha önce “Milli Eğitimde Reform gerekiyor” başlıklı yazımda uzun vadeli yapılması gerekenleri uzun uzun yazdım..

Şimdi de Milli Eğitimde kısa vadeli yapılması gerekenlerle ilgili sorularım olacak.

Meslek yasası çıkarabilecek misiniz?. Kaliteyi düşüren Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik kalkacak mı? Verilecek kontenjanlar sonucu Atamalar adil olacak mı? Özel öğretimi en iy bilensin. Peki bu sektörde emek veren öğretmenlerin hakları ne olacak? İdareci atamalarında aynı branş değil de, ehil ve emin insanlar hangi branşsa oradan atama yapılacak mı? Atamalar arasındaki adaletsizlik giderilebilecek mi?

Son olarak, Yıllarca Öğretmenler Günü’nde birkaç süslü cümleyle hatırlanıp, sonra yine unutulan bir meslek mensubu olmaktan sıkıldım artık.

Ya Öğretmenler gününe gereken değeri verin, yada 12 Eylül darbe mahsülü olan bu günü kaldırın..

Bağlar gazeli; Dışardan bakıldığında her şey iyiymiş gibi görünmesine rağmen, içine girildiğinde içer acısı bir halde olduğu görülen durum.

Okumaya devam et

Trend

Tüm hakları saklıdır. © 2020 Haberhanem.com