Bizimle iletişime geçin

Siyaset

BIDEN’İN İLK BAKANI NETLEŞTİ! ANTONY BLINKEN DIŞİŞLERİ BAKANI OLACAK!

Mevlüt Demirtaş

Yayınlayan

on

BIDEN’İN İLK BAKANI NETLEŞTİ! ANTONY BLINKEN DIŞİŞLERİ BAKANI OLACAK!

ABD’de başkan seçilen Joe Biden’ın, dışişleri bakanlığına Türkiye’de yakından tanınan Antony Blinken’ı getireceği belirtildi.

Obama yönetiminde de üst düzey görevler üstlenen Blinken, temmuz ayında Hudson Enstitüsü’nde katıldığı bir söyleşide, Biden’ın seçilmesi halinde Türkiye konusunda nasıl bir siyaset izleyeceğinin şifrelerini vermişti.

ABD’nin yeni başkanı seçilen Demokrat Partili Joe Biden’ın kabinesindeki bazı isimleri yarın açıklaması bekleniyor.

Biden’ın Amerikan yönetiminin en güçlü pozisyonlarından biri kabul edilen dışişleri bakanlığına, Türkiye’de iktidar çevrelerinin de yakından tanıdığı Antony Blinken’ı aday göstereceği belirtildi.

Amerikan basını, Biden’ın dışişleri bakanlığına Blinken’i getirerek, Donald Trump yönetiminin kendine özgü dış politikasını ‘resetleme’ planında ilk somut adımı atmış olacağını yazdı.

BILL CLINTON’IN METİN YAZARI, BARACK OBAMA’NIN DANIŞMANI

Demokrat Parti içindeki dış politika çevrelerinde 30 yıldır politika yapıcı bir isim olan Blinken, uzun zamandır Biden’ın dış politika danışmanlığını yapıyor.

Barack Obama döneminde ABD Dışişleri’nin iki numaralı ismi olmanın yanı sıra ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı görevlerini de yürütüyordu. Aynı zamanda, Biden’ın da ulusal güvenlik danışmanıydı.

Blinken, Obama’nın çokça eleştirilen dış politikasında merkezi rollerden birini oynamıştı. 58 yaşındaki Blinken, eski Demokrat başkanlardan Bill Clinton’ın bazı konuşmalarını yazan isim olarak da tanınıyor.

ABD BASINI MEMNUN

Dışişleri Bakanlığı’nın Senato’da onaylanması halinde de, Biden’ın Trump yönetiminde bozulan Transatlantik ilişkileri onarma, çoklu ittifaklara dayalı bir şekilde ABD’yi yeniden ‘lider ülke’ haline getirme planlarının dümeninde olacak.

TÜRKİYE YAKINDAN TANIYOR

Antony Blinken, esasında Türkiye’nin de çok yakından tanıdığı bir isim. Barack Obama döneminde özellikle Suriye ve DEAŞ üzerine yapılan müzakerelerde önemli roller aldı; 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’yi ziyaret etti. Blinken son olarak ise Türkiye’nin Kıbrıs siyasetine yönelik eleştirileriyle dikkat çekti.

KIBRIS ELEŞTİRİSİ: ÜZÜLEREK İZLİYORUZ..

Blinken, Kıbrıs konusunda da Türkiye’nin son dönemde yeniden iki devletli çözümü savunan açıklamalarını eleştirdi.

27 Ekim’de yaptığı bir paylaşımda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tatar’ın iki devletli Kıbrıs çözümü açıklamasını üzülerek izliyoruz.

Joe Biden uzun bir süredir barış ve huzurun olduğu çift bölgeli ve iki toplumlu bir federasyonu desteklediğini söylüyor” dedi.

ABD’nin yeni dışişleri bakanının bu çıkışı, yeni dönemde Ankara’nın ‘yeni’ Kıbrıs politikasına nasıl yansıyacağı merak konusu.

YENİ DÖNEMİN ŞİFRELERİNİ ANLATTI

Blinken, 9 Temmuz 2020’de Hudson Enstitüsü’nde katıldığı bir söyleşide de, Biden’ın seçilmesi halinde Türkiye’ye dair nasıl bir siyaset izleyeceğinin şifrelerini vermişti. Blinken, “Türkiye ile ilişkiler sizce nereye gidiyor ve bir Biden yönetimi bu alanda ne arayacaktır?” sorusuna şu yanıtı vermişti:”Bu çok zorlu bir mesele. Sizin de söylediğiniz gibi, Türkiye angajmanları, coğrafi konumu ve çıkarları açısından bir NATO müttefiki.

Hayati derecede önemli bir ülke ve öyle ya da böyle, herhangi bir mesele, ihtilaf veya girişimde genellikle de temel bir şekilde önemli oluyor.

Elbette ki Türkiye ile daha yapıcı ve olumlu bir ilişkiye sahip olmanın yolunu bulmak istiyoruz fakat bu, bizzat Türkiye hükümetinin kendisinin de aynı şeyi istemesini gerektiriyor.

Gerçek sorunların ve farklılıkların olduğu açık ama aynı zamanda iki tarafın da daha etkili bir şekilde birlikte çalışmasının gayet mantıklı olduğu alanlar var. Mesela Suriye bunlardan biti.Bunu yapmanın yollarını bulabileceğimizi umuyorum fakat ilişkide karşılaştığımız bazı meydan okumaları küçümsemek de istemem.

[Birlikte çalışmak] Bence, her şeyden önce son derece doğrudan ve açık bir konuşmayı gerektirecektir.

Şunu söyleyebilirim ki, Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile geçmişe dayanan bir ilişkisi var. Birbirlerini tanıyorlar.

Birçok konuda geçmişte doğrudan temas kurdular ve bence, Türkiye’yle birlikte çalışırken şunu gördük ki, bu ilişki çok önemli.

Biden’ın, birlikte ele almanın yollarını bulmamız gereken bir dizi sorunda Türk mevkidaşıyla yoğun bir görüşmeye gireceğini sanıyorum.”

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

BAHÇELİ’DEN CHP’Lİ VEKİLE SERT SÖZLER!! ”ŞEREFSİZLİKTİR” DEDİ!!

Halit Şimşek

Yayınlayan

on

Partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “CHP milletvekilinin Türk ordusuna satılmış demesi şerefsizliktir, kepazeliktir.Artık böyle bir noktaya gelinmiştir ki çatı ve çıkar örgütü haline gelen CHP bir milli güvenlik meselesine dönüşmüştür.” dedi.
Milliyetçi Harekat Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  CHP’li vekil Ali Mahir Başarır’ın tepki çeken ‘Ordu Katar’a satıldı’ sözlerine ilişkin Bahçeli, ‘Bunlar yerli milli olamazlar. Bu milletin evladı asla olamazlar. CHP, Türkiye’ye cephe almış bir siyaset tablosudur. CHP milletvekilinin Türk ordusuna ‘satılmış’ demesi şerefsizliktir, kepazeliktir. Askere düşmanlık, düşmana askerliktir’ dedi.

Okumaya devam et

Gündem

KILIÇDAROĞLU’NA ÖĞRETMENLER’DEN TEPKİ YAĞDI !!!

Halit Şimşek

Yayınlayan

on

“Hala bu hükümetin peşinden giden öğretmen varsa ben ona öğretmen demem” sözleriyle dikkat çeken Kılıçdaroğlu’na birçok öğretmenden tepki geldi. Eğitim-Bir-Sen’in yargıya taşıyacağı ifadeler hakkında öğretmenlerden açıklamalar:

Zonguldak Merkez, Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Kamuran Aşkar, Kılıçdaroğlu’nun sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada; “Sayın Ana Muhalefet Lideri Kemal Kılıçoğlu’nun 24 Kasım Öğretmenler gününde öğretmenlere yönelik olarak söylediği sözlerini şiddetle kınıyorum” diyerek şunları söyledi:

“Ana Muhalefet Partisi liderinin görevi öğretmenleri kamplaştırmak ayrıştırmak değil birleştirerek bütünleştirmektir. Öğretmenler siyasi görüşlerinden dolayı kesinlikle ötekileştirilmemeli, hele de bunu ana muhalefet genel başkanı asla yapmamalı. Demokrasinin olmazsa olmazı farklı siyasi görüşlerin bir arada yaşayabilmesidir. Bu kapsamda Türkiye’deki 1 milyon öğretmenimizden ülkenin bölünmez bütünlüğüne zarar vermediği sürece istedikleri siyasi partiye oy verebilirler”

“TÜM ÖĞRETMENLERDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR”

Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Teknik Öğretmeni Şahin Ören, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği “hala bu hükümetin peşinden giden öğretmen varsa ben bunlara öğretmen demem” ifadesi en basit tabirle talihsiz bir açıklamaydı” diyerek şöyle konuştu:

“İnsanlar ve bu toplumun içerisinde ciddi bir topluluk olan öğretmen camiası bunları hak etmemektedir. Atatürk, Cumhuriyeti insanlar fikirlerine hür olarak ifade etsinler diye kurmuştur. Atatürkçü olduğunu iddia eden bir partinin genel başkanı öğretmen camiasından özür dilemelidir. Öğretmenler fakülte bitirmiş, yarına çocuklarımızı hazırlayan mümtaz şahsiyetlerdir. Özellikle Öğretmenler Günü’nde böyle bir açıklamanın yapılmış olması hem vahim hem de düşündürücüdür. Sayın Kılıçdaroğlu’nu camiamızdan özür dilemeye davet ediyorum. İster bu hükümet olur ister başka hükümet olur öğretmen dilediğine oy verir. Birinde bulamadığı özellikleri ve hizmetleri diğerinde bulabilir. O zaman adama sormazlar mı? ‘Sizin zamanınızda öğretmenlere ne verdiniz’ diye? Hafızalarımız hala taze, zihniyetinizin iktidar veya iktidar olduğu dönemlerde kamusal alandan tutun… Başörtülülerin derse girememesi… Öğretmenlerin fakirleşmesi… Hatta batı çalışma grupları kurarak insanların fişlenmesine, Cuma namazına gidenlerin bile korkarak gittiği günleri unutmadık. Şimdiye kadar mevcut hükümete hep muhalif durduk. Öğretmenlerin özlük hakları noktasında muhalif duruşumuz yine devam edecektir. Ama saygısızlığa tahammülümüz yoktur.”

“LİMON SATAN ÖĞRETMENLERİ UNUTMADIK”

Öğretmen Vedat Sağlam, CHP’nin iktidar olduğu dönemde öğretmenlerin halini hatırlatarak; limon satan, taksicilik yapan, amelelik yapan öğretmenleri unutmadıklarını dile getirdi.

Öğretmen Sağlam; “Öğretmenler olarak eskiye oranla şuan güzel bir noktadayız. Koronavirüs nedeniyle tüm dünya ekonomik krizlerle boğuşurken, bizim ülkemizde bundan nasibini aldı. Bu durumdan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine vazife çıkararak öğretmenleri kendi safhasına çekme gayretini görüyor ve reddediyoruz. Biz CHP’nin zulüm iktidarını özlemiyoruz. Çünkü özgürlük, maddiyattan çok daha önemlidir. Biz o dönemde özgür değildik. Siyasi, ekonomik ve ideolojik baskı altındaydık. Bir öğretmen olarak CHP liderinin talihsiz açıklamalarını kınıyorum.” dedi.

Öğretmen Veysel Topal ise şöyle konuştu: “Eğitim için canla başla mücadele veren bu pandemi sürecinde bile uzaktan eğitimle öğrencilerini yalnız bırakmayan öğretmenlerimize hem de öğretmenler gününde böyle bir kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı ithamlarda bulunan Kılıçdaroğlunun açıklamaları şok etkisi yapmıştır. Sayın Kılıçdaroğlu tüm öğretmenlerden derhal özür dilemelidir.”

“AHLAKSIZ AÇIKLAMA”

Öğretmen Erkan Sönmez; “Öğretmenlerimizi bırakalım da kendi siyasi ve dünya görüşlerini kendileri belirlesinler. Kılıçdaroğlu tarafından yapılan bu ahlaksız açıklama öğretmenlerimizi rencide etmiştir. Biz öğretmenler okula adım attığımız anda fikrimizi ve siyasi görüşümüzü dışarıda bırakırız” şeklinde konuştu.

 

Okul Müdürü Yakup Öz, “Çok yanlış bir cümle, kınıyorum. Kişinin siyasi görüşü kendine saklıdır, iradesi vardır. Hiçbir siyasi liderin göstermesiyle oy vermez. Bizler topluma faydalı bireyler yetiştiriyoruz. Bizleri siyasetin içine çekmesinler” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Siyaset

İBRAHİM KALIN : “EKONOMİYE ETKİSİ OLACAK”!!

Halit Şimşek

Yayınlayan

on

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV’de katıldığı Özel Röportaj programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kalın, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu “terör tehditleri” olduğunu ancak güvenlik ile özgürlük dengesinin korunmasının önem taşıdığını belirtti.

Kalın, Erdoğan’ın demokrasi ve güvenlik dengesini bir arada tutarak hak ve özgürlükleri güçlendirecek yeni bir süreç ilan ettiğini vurgulayarak, “Bu bizim tabii ki hem içeride hem dışarıda işlerimizin daha hızlı akmasını sağlayacak. Bunun ekonomiye, siyasete, topluma, dış politikaya birçok olumlu etkisi olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı konuşmada, hukuk ve ekonomide “yeni bir reform dönem” başlatıldığını söylemişti

Okumaya devam et

Trend

Tüm hakları saklıdır. © 2020 Haberhanem.com