Bizimle iletişime geçin

Teknoloji

YENİ UZAY ÇAĞ: AHŞAP UYDU DÖNEMİ

Kürşat Mustafa

Yayınlayan

on

Dünyadan uzaya çeşitli amaçlar aracılığı ile fırlatılan uyduların yüzde 60’ı artık kullanılmıyor. Kullanılmayan bu uydulara ve çeşitli parçalara uzay çöpü denilmektedir. Bu uzay çöplerinin tekrar dünyanın muhtelif yerlerine düşmek gibi bir riski var.

ÇÖZÜM JAPONYA’DAN!

Japonya merkezli uzun yıllar boyunca ağaç ve ahşaptan modern araç ve gereçler üreten SFC şirketi ile Kyoto Üniversitesi yeni bir projede bir araya geldi. Uzay çöplüğü ve daha az maliyet, daha çok kullanış için ahşap uydu projesini başlattılar. Yapılan anlaşmaya göre SFC firması dünyanın muhtelif bölgelerinde çeşitli ahşaplar üzerinde Güneş ışınlarına ve yükse ısıya dirençli bir malzeme üretmek amacı ile araştırmalar ve deneyler yapacak. İlk ahşap uydunun 2023 yılında üretilmesi planlanıyor.

PROJEDE BİR DE ASTRONOT ÇALIŞIYOR

Mart 2008 tarihinde Dünya uluslararası istasyonuna araştırma amacı ile ziyarette bulunan Japon astronot Doi Takao, aynı zamanda Kyoto Üniversitesinde Öğretim görevlisi. Projede görev yapan Takao BBC’ye proje hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda “Atmosfere yeniden giren tüm uyduların yandığı, üst atmosferde yıllarca süzülüp duran minik alüminyum oksit partikülleri meydana getirdiği gerçeğinden oldukça endişeliyiz. Sonraki safha ise uydunun mühendislik modelini geliştirmektir. Daha sonra ise uçuş modelini yapacağız.” İfadelerine yer verdi.

Projenin dünya için çok etkenli ve olumlu sonuçlar doğuracağına inanılıyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

PROF. DR. UĞUR ŞAHİN : ‘’ AŞININ SALGINI BİTİRECEĞİNDEN EMİNİM ’’ DEDİ

Hüseyin Girgin

Yayınlayan

on

Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin geliştirdiği aşının klinik deneylerden başarılı çıktığını ve salgını bitireceğini söyledi. BioNTech ve ABD merkezli Pfizer’in birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısının %90 başarıya ulaştığını açıkladı.

Prof. Dr. Uğur Şahin açıklaması ise şu şekilde :

‘’Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlanması büyük bir etki yaratacaktır. Aşı birden fazla şekilde koronavirüse saldırıyor. Kovid-19’un hücrelerimize girişini engelliyor. Ama virüs bir şekilde girmiş bile olsa, o zaman da hücreleri virüsün kafasına vurup ortadan kaldırıyor. Bağışıklık sistemini bu iki savunma hareketini yapacak şekilde çok iyi eğittik. Artık biliyoruz ki virüs bu mekanizmalara karşı kendisini savunamaz” diye konuştu.

BioNTech şirketini eşi ile kurmuş:

Uğur Şahin, BioNTech şirketini 2008’de eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte kurmuş. Her ikisinin de aileleri 1960’larda Türkiye’den Almanya’ya göçmüş. Şirketin şu anki değeri 30 milyar dolar seviyelerine yükselmiş durumdadır.

Okumaya devam et

Trend

Tüm hakları saklıdır. © 2020 Haberhanem.com